Povodom Svjetskog dana dijabetesa, koji se obilježava 14. studenog, Studentska sekcija za znanost Kineziološkog fakulteta Osijek provela je niz preventivnih akcija s ciljem podizanja svijesti o dijabetesu i rizičnim faktorima za ovu bolest. U sklopu ove inicijative, članovi sekcije su na Fakultetu i u trgovačkim centrima Osijeka mjerili koncentraciju glukoze u krvi, ukupne lipide, krvni tlak i sastav tijela kod građana te su na taj način javnosti približeni najvažniji faktori rizika poput povišene razine šećera, visokog krvnog tlaka, i neravnoteže u masnim komponentama tijela, koji mogu dovesti do razvoja dijabetesa i brojnih drugih bolesti. Kroz ove aktivnosti, cilj je bio potaknuti građane na razmišljanje o vlastitom zdravlju i pravovremeno uvođenje promjena u načinu života.
Dijabetes je kronična bolest koju karakterizira poremećaj metabolizma glukoze, što uzrokuje povišenu razinu šećera u krvi. Postoji nekoliko tipova dijabetesa, dijabetes tipa 1 i dijabetes tip 2.
Dijabetes tipa 1 je autoimuna bolest koja se najčešće javlja u djetinjstvu, adolescenciji ili ranoj odrasloj dobi, iako se može razviti u bilo kojoj životnoj dobi. Dijabetes tipa 2 je kronična bolest u kojoj tijelo postaje otporno/rezistentno na inzulin ili ga ne proizvodi dovoljno za održavanje normalne razine šećera u krvi. Ovaj oblik dijabetesa čini oko 90% svih slučajeva dijabetesa i obično se razvija kod odraslih, iako se sve češće pojavljuje i kod sve mlađih osoba zbog porasta pretilosti i sjedilačkog načina života. Najčešće se liječi promjenom životnih navika, per-oralnim lijekovima ili inzulinom. Dijabetes tipa 2 može se spriječiti ili odgoditi preventivnim mjerama kao što su: održavanjem zdrave tjelesne težine, redovitom tjelesnom aktivnošću, uravnoteženom prehranom bogatom vlaknima, povrćem i voćem, te smanjenjem unosa šećera i zasićenih masnih kiselina.
Podaci iz CroDiab Registra za 2023. godinu pokazuju da u Hrvatskoj ima 395.058 registriranih osoba sa šećernom bolešću, a broj oboljelih raste iz godine u godinu. Prema prethodnim istraživanjima, samo 60% oboljelih ima postavljenu dijagnozu, pa se procjenjuje da je stvaran broj oboljelih veći od 600.000. Šećerna bolest predstavlja četvrti vodeći uzrok smrti u zemlji, s udjelom od 7,8% u 2022. godini.
Prevencija dijabetesa uključuje zdravu prehranu, redovitu fizičku aktivnost, održavanje zdrave tjelesne mase i redovite medicinske preglede. Pravovremeno otkrivanje i kontrola rizičnih faktora mogu značajno smanjiti rizik razvoja dijabetesa, čime se unapređuje kvaliteta života i smanjuje opterećenje zdravstvenog sustava.