12.04.2025

Održana panel rasprava: “Roditelji, treneri i sportaši: kako se razumjeti i graditi kvalitetu?”

U sklopu 21. Osječkog Ferivi polumaratona, 11. travnja 2025. godine u Esseker centru održana je panel rasprava pod nazivom “Roditelji, treneri i sportaši: kako se razumjeti i graditi kvalitetu?”. Rasprava je okupila brojne roditelje sportaša, trenere te sve zainteresirane koji su uključeni u tjelesne i sportske aktivnosti.

Panelisti – sportska psihologinja dr. sc. Rebeka Prosoli iz Zagreba, izv. dr. sc. Danijela Kuna s Kineziološkog fakulteta u Osijeku i trener Aleksandar Tompa, tajnik osječkog triatlon kluba Tri-tim – pod moderatorskom palicom doc. dr. sc. Irene Pavele Banai s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Osijeku, raspravljali su o važnosti suradnje i brige o mentalnom zdravlju svih uključenih u razvoju sportske kvalitete: roditelja, trenera i sportaša.

Kroz dinamičnu i interaktivnu diskusiju, sudionici su imali priliku čuti i razmijeniti iskustva o sljedećim temama:

Uloga roditelja u formiranju sportaša i načini kako im pomoći da ostanu podrška svojoj djeci

* Kako se uključiti kao roditelj na adekvatan i umjeren način

* Stres i izazovi s kojima se suočavaju roditelji i treneri, te kako ih uspješno prevladati

* Zahtjevi odgojne uloge trenera i važnost podrške roditelja

* Utjecaj trenažnog procesa na razvoj i stres kod sportaša u različitim dobnim skupinama

* Individualni pristup u trenažnom procesu kao ključ uspjeha

* Komunikacija između trenera i roditelja

Posebno je naglašena važnost višestranog razvoja mladih sportaša, odnosno poticanja djece na sudjelovanje u različitim sportovima i aktivnostima, čime se razvijaju raznovrsne motoričke, socijalne i emocionalne vještine. Panelisti su upozorili na negativne posljedice prerane sportske specijalizacije, poput povećanog rizika od ozljeda, pretreniranosti, gubitka motivacije i odustajanja od sporta, te istaknuli kako je za dugoročan uspjeh i zadovoljstvo mladih sportaša ključno omogućiti im raznolika sportska iskustva.

Panelisti su istaknuli kako je za razvoj mladih sportaša nužna kvalitetna i uravnotežena suradnja roditelja i trenera, uz naglasak na važnost emocionalne podrške, razumijevanja i otvorene komunikacije. Posebno je naglašena potreba za umjerenim uključivanjem roditelja, kako bi se izbjegao pritisak na djecu, ali i osiguralo njihovo dugoročno zadovoljstvo i ostanak u sportu.

Organizacija panel rasprave rezultat je suradnje Kineziološkog fakulteta Osijek, Filozofskog fakulteta i Zajednice Osječkog sporta.

Sudionici su izrazili zadovoljstvo održanom raspravom te istaknuli važnost ovakvih događanja za jačanje zajednice i podizanje svijesti o ulozi svih dionika u razvoju sportaša.

Zahvaljujemo svim sudionicima na aktivnom doprinosu i veselimo se budućim susretima!